Murata Electronics North America PVC6D101C01B00
PVC6D101C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D101C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D101C01B00.pdf
Availability of PVC6D101C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6D101C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D101C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D101C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D101C01B00
Related LinksPVC6D10, PVC6D101C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D101C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D101C01B00
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC INTERFACE datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf