Murata Electronics North America PVC6D105C01B00
PVC6D105C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D105C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D105C01B00.pdf
Availability of PVC6D105C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6D105C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D105C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D105C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D105C01B00
Related LinksPVC6D10, PVC6D105C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D105C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D105C01B00
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 7SPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 11POS PCB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST DL 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf