Murata Electronics North America PVC6D201C01B00
PVC6D201C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D201C01B00
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D201C01B00.pdf
Availability of PVC6D201C01B00
QUANTITY
PVC6D201C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D201C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D201C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D201C01B00
Related LinksPVC6D20, PVC6D201C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D201C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D201C01B00
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HIGH/LOW 8DFN datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 17-19AWG .187 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf