Murata Electronics North America PVC6D250C01B00
PVC6D250C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D250C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D250C01B00.pdf
Availability of PVC6D250C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6D250C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D250C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D250C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D250C01B00
Related LinksPVC6D25, PVC6D250C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D250C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D250C01B00
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C 2CH 10MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REFERENCE 16TSSOP datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G SLVR datasheet.pdf
CAP CER 0.25UF 900V NONSTANDARD datasheet.pdf