Murata Electronics North America PVC6D250C01B00
PVC6D250C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D250C01B00
Brief Description
TRIMMER 25 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D250C01B00.pdf
Availability of PVC6D250C01B00
QUANTITY
PVC6D250C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D250C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D250C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D250C01B00
Related LinksPVC6D25, PVC6D250C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D250C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D250C01B00
IC SLIC/CODEC 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
CONN SKT 2MM IDC 3POS 24-26AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 8IN 8OUT PNP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CSTR,STR,BF,USFT datasheet.pdf
SCR 800V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf