Murata Electronics North America PVC6D252C01B00
PVC6D252C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D252C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D252C01B00.pdf
Availability of PVC6D252C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6D252C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D252C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D252C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D252C01B00
Related LinksPVC6D25, PVC6D252C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D252C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D252C01B00
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ESC datasheet.pdf
OSC SO 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf