Murata Electronics North America PVC6D253C01B00
PVC6D253C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D253C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D253C01B00.pdf
Availability of PVC6D253C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6D253C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D253C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D253C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D253C01B00
Related LinksPVC6D25, PVC6D253C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D253C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D253C01B00
BATT LITH COIN 3V 23MM HORZ datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 19 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CODEC DUAL PROGR 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf