Murata Electronics North America PVC6E102C01B00
PVC6E102C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6E102C01B00
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6E102C01B00.pdf
Availability of PVC6E102C01B00
QUANTITY
PVC6E102C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6E102C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6E102C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6E102C01B00
Related LinksPVC6E10, PVC6E102C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6E102C01B00 Details Description
Related parts for PVC6E102C01B00
IC ADC 16BIT 65MSPS 40-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 7POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf