Murata Electronics North America PVC6H201C01B00
PVC6H201C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6H201C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6H201C01B00.pdf
Availability of PVC6H201C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6H201C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6H201C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6H201C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6H201C01B00
Related LinksPVC6H20, PVC6H201C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6H201C01B00 Details Description
Related parts for PVC6H201C01B00
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL 20-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
HEATSHRINK 6.35MM ID 50MM L datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 12 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
25A AC REACTOR FOR 3 PHASE INPUT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf