Murata Electronics North America PVC6H502C01B00
PVC6H502C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6H502C01B00
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6H502C01B00.pdf
Availability of PVC6H502C01B00
QUANTITY
PVC6H502C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6H502C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6H502C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6H502C01B00
Related LinksPVC6H50, PVC6H502C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6H502C01B00 Details Description
Related parts for PVC6H502C01B00
IC TXRX RS485/RS422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.38MM datasheet.pdf
RES 898K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RECPT ASSY 6POS datasheet.pdf