Murata Electronics North America PVG3G104C01R00
PVG3G104C01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVG3G104C01R00
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
PVG3G104C01R00.pdf
Availability of PVG3G104C01R00
QUANTITY
PVG3G104C01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVG3G104C01R00
Internal Part NumberEIS-PVG3G104C01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVG3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.142" x 0.134" Face x 0.079" H (3.60mm x 3.40mm x 2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVG3G104C01R00
Related LinksPVG3G10, PVG3G104C01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVG3G104C01R00 Details Description
Related parts for PVG3G104C01R00
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 37KHZ T.VIEW datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 116POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
9POS M FILTER 830PF R/A .590 datasheet.pdf