Murata Electronics North America PVG5H103C03R00
PVG5H103C03R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVG5H103C03R00
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
PVG5H103C03R00.pdf
Availability of PVG5H103C03R00
QUANTITY
PVG5H103C03R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVG5H103C03R00
Internal Part NumberEIS-PVG5H103C03R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVG5
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.146" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.70mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVG5H103C03R00
Related LinksPVG5H10, PVG5H103C03R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVG5H103C03R00 Details Description
Related parts for PVG5H103C03R00
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1" datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL MICRPWR 16SSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HOOK datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf