Murata Electronics North America PVM4A102D01R00
PVM4A102D01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVM4A102D01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
PVM4A102D01R00.pdf
Availability of PVM4A102D01R00
QUANTITY
PVM4A102D01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVM4A102D01R00
Internal Part NumberEIS-PVM4A102D01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVM4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.185" x 0.157" Face x 0.079" H (4.70mm x 4.00mm x 2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVM4A102D01R00
Related LinksPVM4A10, PVM4A102D01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVM4A102D01R00 Details Description
Related parts for PVM4A102D01R00
SHIPPR CIRBD 20-1/2X15-1/2X1-1/2 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 2.5V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 149K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
FERRULE 185/32 UNINSUL 1=25PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf