| Internal Part Number | EIS-PVN012S-TPBF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers) | |
| PCN Assembly/Origin | MER Devices Fab Site 09/Dec/2013 | |
| PCN Other | MSL Update 05/Sept/2014 | |
| Standard Package | 750 | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Series | PVN, HEXFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance | 100 mOhm | |
| Load Current | 2.5A | |
| Voltage - Input | 1.2VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 20 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Package / Case | 6-SMD (0.300", 7.62mm) | |