Murata Electronics North America PVZ2A502A01R00
PVZ2A502A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ2A502A01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ2A502A01R00.pdf
Availability of PVZ2A502A01R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVZ2A502A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ2A502A01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ2A502A01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ2
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing, 90° Bend
Size / DimensionSquare - 0.087" x 0.083" Face x 0.035" H (2.20mm x 2.10mm x 0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ2A502A01R00
Related LinksPVZ2A50, PVZ2A502A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ2A502A01R00 Details Description
Related parts for PVZ2A502A01R00
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BI 75V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf