Murata Electronics North America PVZ3A105C01R00
PVZ3A105C01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ3A105C01R00
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ3A105C01R00.pdf
Availability of PVZ3A105C01R00
QUANTITY
PVZ3A105C01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ3A105C01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ3A105C01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ3A105C01R00
Related LinksPVZ3A10, PVZ3A105C01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ3A105C01R00 Details Description
Related parts for PVZ3A105C01R00
IC OPAMP VFB 700MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM DUAL WHITE 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY/CTRL 36POWERSSO datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RJI CBL AWG 22/7 IP20 5M datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 5MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf