Murata Electronics North America PVZ3A202C01R00
PVZ3A202C01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ3A202C01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ3A202C01R00.pdf
Availability of PVZ3A202C01R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVZ3A202C01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ3A202C01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ3A202C01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ3
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ3A202C01R00
Related LinksPVZ3A20, PVZ3A202C01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ3A202C01R00 Details Description
Related parts for PVZ3A202C01R00
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 500 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 31.2500MHz 30ppm 14pF 65 Ohm -30°C - 75°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf