Murata Electronics North America PVZ3A304A01R00
PVZ3A304A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ3A304A01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 300K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ3A304A01R00.pdf
Availability of PVZ3A304A01R00
QUANTITY
PVZ3A304A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ3A304A01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ3A304A01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ3
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)300k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ3A304A01R00
Related LinksPVZ3A30, PVZ3A304A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ3A304A01R00 Details Description
Related parts for PVZ3A304A01R00
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2500MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 3POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf