Murata Electronics North America PVZ3A501A01R00
PVZ3A501A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ3A501A01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ3A501A01R00.pdf
Availability of PVZ3A501A01R00
QUANTITY
PVZ3A501A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ3A501A01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ3A501A01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ3
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ3A501A01R00
Related LinksPVZ3A50, PVZ3A501A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ3A501A01R00 Details Description
Related parts for PVZ3A501A01R00
RES 470 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 315V AXIAL datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf