Murata Electronics North America PVZ3A502C01R00
PVZ3A502C01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ3A502C01R00
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ3A502C01R00.pdf
Availability of PVZ3A502C01R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVZ3A502C01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ3A502C01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ3A502C01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ3
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ3A502C01R00
Related LinksPVZ3A50, PVZ3A502C01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ3A502C01R00 Details Description
Related parts for PVZ3A502C01R00
AC/DC CONVERTER 5.1V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 0.634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf