Amphenol Industrial PW06A-10-6P(SR)
PW06A-10-6P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PW06A-10-6P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/PINS
Datasheet Download
PW06A-10-6P(SR).pdf
Availability of PW06A-10-6P(SR)
QUANTITY
PW06A-10-6P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PW06A-10-6P(SR)
Internal Part NumberEIS-PW06A-10-6P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW06A-10-6P(SR)
Related LinksPW06A-1, PW06A-10-6P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PW06A-10-6P(SR) Details Description
Related parts for PW06A-10-6P(SR)
IC MPU Z180 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT FEMALE 2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
16 INCHES GROUND TRACK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf