SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW172KB4803B01
PW172KB4803B01 picture photo
Mfg. Part Number
PW172KB4803B01
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 19W
Datasheet Download
PW172KB4803B01.pdf
Availability of PW172KB4803B01
QUANTITY
PW172KB4803B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW172KB4803B01
Internal Part NumberEIS-PW172KB4803B01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPW172KB
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)19W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.27" L x 1.85" W x 1.50" H (83.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max19W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW172KB4803B01
PW172KB4803B01 Details Description
Related parts for PW172KB4803B01
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
1MM 25DEG DDR2 CONN W/LUB datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO220 datasheet.pdf
CONN LOCKING NUT PLASTIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 240UDIMM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf