SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW172KB4803F01
PW172KB4803F01 picture photo
Mfg. Part Number
PW172KB4803F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 19W
Datasheet Download
PW172KB4803F01.pdf
Availability of PW172KB4803F01
QUANTITY
PW172KB4803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW172KB4803F01
Internal Part NumberEIS-PW172KB4803F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPW172KB
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)19W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.30" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max19W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW172KB4803F01
PW172KB4803F01 Details Description
Related parts for PW172KB4803F01
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 65W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 536K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ICL 2 OHM 20% 18A 22MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.08/03/270 SN BL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf