SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW180KA4800N01
PW180KA4800N01 picture photo
Mfg. Part Number
PW180KA4800N01
Brief Description
POE INJECTOR 20W 48V DESKTOP
Datasheet Download
PW180KA4800N01.pdf
Availability of PW180KA4800N01
QUANTITY
PW180KA4800N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW180KA4800N01
Internal Part NumberEIS-PW180KA4800N01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Over Ethernet (PoE)
Industrial Power Supply Solutions
Featured ProductPower over Ethernet
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPW180KA
TypeMidspan Injector
Voltage - Input100 ~ 250 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output48V
Current - Output400mA
Power (Watts) - Per Port20W
Compliance-
Data Rate10/100 Mbps
FeaturesOCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency70%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension3.98" L x 2.40" W x 1.35" H (101.0mm x 61.5mm x 34.2mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C8
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW180KA4800N01
PW180KA4800N01 Details Description
Related parts for PW180KA4800N01
Connector Quick Connect Receptacle 20-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 4.6OHM 8LFCSP datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf