SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW180KB4800N01
PW180KB4800N01 picture photo
Mfg. Part Number
PW180KB4800N01
Brief Description
POE INJECTOR 15.4W 48V DESKTOP
Datasheet Download
PW180KB4800N01.pdf
Availability of PW180KB4800N01
QUANTITY
PW180KB4800N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW180KB4800N01
Internal Part NumberEIS-PW180KB4800N01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPW180KB
TypeMidspan Injector
Voltage - Input100 ~ 250 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output48V
Current - Output350mA
Power (Watts) - Per Port15.4W
ComplianceIEEE802.3af
Data Rate10/100 Mbps
FeaturesOCP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency-
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension3.98" L x 2.40" W x 1.35" H (101.0mm x 61.5mm x 34.2mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C8
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW180KB4800N01
PW180KB4800N01 Details Description
Related parts for PW180KB4800N01
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A/0.1A 12DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 3A TO-220F datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 210MA 6.54 OHM datasheet.pdf
RACK SPARE PANEL FOR RMC SERIES datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W SMBG datasheet.pdf
LEVER INTERMEDIATE S/F datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf