TT Electronics/IRC PWC2010-330RJI
PWC2010-330RJI picture photo
Mfg. Part Number
PWC2010-330RJI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 330 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
PWC2010-330RJI.pdf
Availability of PWC2010-330RJI
QUANTITY
PWC2010-330RJI Order Process
Ship out your order
Specifications of PWC2010-330RJI
Internal Part NumberEIS-PWC2010-330RJI
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.201" L x 0.100" W (5.10mm x 2.54mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWC2010-330RJI
Related LinksPWC2010, PWC2010-330RJI Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PWC2010-330RJI Details Description
Related parts for PWC2010-330RJI
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A POWERDI123 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 30 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR DPST-NO 3POS 10A datasheet.pdf
AUDIO BUZZER DC SMD datasheet.pdf
WH SELF-LAM POLY .8X.5X1.43" datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf