Bourns Inc. PWR163S-25-1002J
PWR163S-25-1002J picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-1002J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-1002J.pdf
Availability of PWR163S-25-1002J
QUANTITY
PWR163S-25-1002J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-1002J
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-1002J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-1002J
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-1002J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-1002J Details Description
Related parts for PWR163S-25-1002J
CAP TANT 10UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 210MA SOT-723 datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR CC1020 868MHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf