Bourns Inc. PWR163S-25-20R0JE
PWR163S-25-20R0JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-20R0JE
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-20R0JE.pdf
Availability of PWR163S-25-20R0JE
QUANTITY
PWR163S-25-20R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-20R0JE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-20R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-20R0JE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-20R0JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-20R0JE Details Description
Related parts for PWR163S-25-20R0JE
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220AB datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT SCREWDRVR .187" datasheet.pdf
CONN SPRING 41POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MINI SIM CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 715MA 240 MOHM datasheet.pdf