Bourns Inc. PWR163S-25-33R0F
PWR163S-25-33R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-33R0F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-33R0F.pdf
Availability of PWR163S-25-33R0F
QUANTITY
PWR163S-25-33R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-33R0F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-33R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-33R0F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-33R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-33R0F Details Description
Related parts for PWR163S-25-33R0F
HEAT SINK 30MM X 30MM X 14.5MM datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC PWR AMP DL BRIDGE MULTIWATT15 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT PIN datasheet.pdf