Bourns Inc. PWR163S-25-40R0F
PWR163S-25-40R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-40R0F
Brief Description
RES SMD 40 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-40R0F.pdf
Availability of PWR163S-25-40R0F
QUANTITY
PWR163S-25-40R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-40R0F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-40R0F
PackagingTube
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-40R0F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-40R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-40R0F Details Description
Related parts for PWR163S-25-40R0F
IC REGISTER QUAD 2-PORT 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 87KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:5 166MHZ 20VFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 26POS datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 45V 50W DO5 datasheet.pdf