Bourns Inc. PWR163S-25-40R0FE
PWR163S-25-40R0FE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-40R0FE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-40R0FE.pdf
Availability of PWR163S-25-40R0FE
QUANTITY
PWR163S-25-40R0FE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-40R0FE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-40R0FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-40R0FE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-40R0FE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-40R0FE Details Description
Related parts for PWR163S-25-40R0FE
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 300PSI 22MM M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf