Bourns Inc. PWR163S-25-4422JE
PWR163S-25-4422JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-4422JE
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-4422JE.pdf
Availability of PWR163S-25-4422JE
QUANTITY
PWR163S-25-4422JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-4422JE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-4422JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-4422JE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-4422JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-4422JE Details Description
Related parts for PWR163S-25-4422JE
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES MO 1/2W 4.7KOHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN TRS PLUG R/A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf