Bourns Inc. PWR163S-25-47R0F
PWR163S-25-47R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-47R0F
Brief Description
RES SMD 47 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-47R0F.pdf
Availability of PWR163S-25-47R0F
QUANTITY
PWR163S-25-47R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-47R0F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-47R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-47R0F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-47R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-47R0F Details Description
Related parts for PWR163S-25-47R0F
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO220AB datasheet.pdf
REVERSE datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 125K OHM 0.02% 1.2W 2512 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC4278 datasheet.pdf
RES 9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf