Bourns Inc. PWR163S-25-5R00JE
PWR163S-25-5R00JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-5R00JE
Brief Description
RES SMD 5 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-5R00JE.pdf
Availability of PWR163S-25-5R00JE
QUANTITY
PWR163S-25-5R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-5R00JE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-5R00JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-5R00JE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-5R00JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-5R00JE Details Description
Related parts for PWR163S-25-5R00JE
CONN HEADER 4POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT 2POS NONSHORT datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf