Bourns Inc. PWR163S-25-8200JE
PWR163S-25-8200JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-8200JE
Brief Description
RES SMD 820 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-8200JE.pdf
Availability of PWR163S-25-8200JE
QUANTITY
PWR163S-25-8200JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-8200JE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-8200JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-8200JE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-8200JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-8200JE Details Description
Related parts for PWR163S-25-8200JE
FIXED IND 1.2MH 66MA 33.6 OHM TH datasheet.pdf
ICL 200 OHM 20% 200MA 9MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II-SLIMLINE DR SMT datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf