Bourns Inc. PWR163S-25-8201FE
PWR163S-25-8201FE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-8201FE
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-8201FE.pdf
Availability of PWR163S-25-8201FE
QUANTITY
PWR163S-25-8201FE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-8201FE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-8201FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-8201FE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-8201FE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-8201FE Details Description
Related parts for PWR163S-25-8201FE
CONN TERM BLK 35 RAIL MNT WM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SEPARATOR VID SD/HD/PC 10MSOP datasheet.pdf
RES 383 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 2A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
ADAPTER F. NQ NOZZLES WQB datasheet.pdf
SCR 800V 12.5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf