Bourns Inc. PWR163S-25-8R20F
PWR163S-25-8R20F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-8R20F
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-8R20F.pdf
Availability of PWR163S-25-8R20F
QUANTITY
PWR163S-25-8R20F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-8R20F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-8R20F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-8R20F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-8R20F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-8R20F Details Description
Related parts for PWR163S-25-8R20F
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERTING SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2140MHZ 0402 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf