Bourns Inc. PWR163S-25-R100J
PWR163S-25-R100J picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-R100J
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-R100J.pdf
Availability of PWR163S-25-R100J
QUANTITY
PWR163S-25-R100J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-R100J
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-R100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-R100J
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-R100J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-R100J Details Description
Related parts for PWR163S-25-R100J
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED VCSEL FC W/MONITOR TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
C/A,50/125,XG,OFNR,MTRJ-SC RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 306MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CBL HDMI-HMDI 30 AWG 2M datasheet.pdf