Bourns Inc. PWR2010W4R70JE
PWR2010W4R70JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2010W4R70JE
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
PWR2010W4R70JE.pdf
Availability of PWR2010W4R70JE
QUANTITY
PWR2010W4R70JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2010W4R70JE
Internal Part NumberEIS-PWR2010W4R70JE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 J-Lead
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.148" (3.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2010W4R70JE
Related LinksPWR2010, PWR2010W4R70JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2010W4R70JE Details Description
Related parts for PWR2010W4R70JE
CONN RING 14-16 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.4MM TRANS SOLDR datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 3.5KHZ PANEL datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 10.5A 7.44 MOHM datasheet.pdf
MA-16DP10C10 1N/C, 10M CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 90POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf