Bourns Inc. PWR2010W7R50JE
PWR2010W7R50JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2010W7R50JE
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
PWR2010W7R50JE.pdf
Availability of PWR2010W7R50JE
QUANTITY
PWR2010W7R50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2010W7R50JE
Internal Part NumberEIS-PWR2010W7R50JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR2010W Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 J-Lead
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.148" (3.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2010W7R50JE
Related LinksPWR2010, PWR2010W7R50JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2010W7R50JE Details Description
Related parts for PWR2010W7R50JE
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 300K OHM 5% AXL datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC GRAY 30' datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
SSD 2.5" SATA 128GB PE SLC IND datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf