Bourns Inc. PWR220T-20-20R0J
PWR220T-20-20R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-20-20R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
PWR220T-20-20R0J.pdf
Availability of PWR220T-20-20R0J
QUANTITY
PWR220T-20-20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-20-20R0J
Internal Part NumberEIS-PWR220T-20-20R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR220020xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-20-20R0J
Related LinksPWR220T-, PWR220T-20-20R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-20-20R0J Details Description
Related parts for PWR220T-20-20R0J
HANDLE NICKEL MOUNTING CNTR 3.7" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 20MM datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
S4 COLOR,0.8MPIX,NPN,240X214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Through Hole, Right Angle Wire Leads datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf