Bourns Inc. PWR220T-20-3002F
PWR220T-20-3002F picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-20-3002F
Brief Description
RES 30K OHM 20W 1% TO220
Datasheet Download
PWR220T-20-3002F.pdf
Availability of PWR220T-20-3002F
QUANTITY
PWR220T-20-3002F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-20-3002F
Internal Part NumberEIS-PWR220T-20-3002F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR220020xxx Material Declaration
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-20-3002F
Related LinksPWR220T-, PWR220T-20-3002F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-20-3002F Details Description
Related parts for PWR220T-20-3002F
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
3/8 INCH DUAL HST BK(960/1.25 IN datasheet.pdf
SR BTS FT 110 6 ASY datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf