Bourns Inc. PWR220T-20-3002F
PWR220T-20-3002F picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-20-3002F
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30K OHM 20W 1% TO220
Datasheet Download
PWR220T-20-3002F.pdf
Availability of PWR220T-20-3002F
QUANTITY
PWR220T-20-3002F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-20-3002F
Internal Part NumberEIS-PWR220T-20-3002F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR220020xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-20-3002F
Related LinksPWR220T-, PWR220T-20-3002F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-20-3002F Details Description
Related parts for PWR220T-20-3002F
RES 350 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf