Bourns Inc. PWR220T-20-3301J
PWR220T-20-3301J picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-20-3301J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
PWR220T-20-3301J.pdf
Availability of PWR220T-20-3301J
QUANTITY
PWR220T-20-3301J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-20-3301J
Internal Part NumberEIS-PWR220T-20-3301J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR220020xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-20-3301J
Related LinksPWR220T-, PWR220T-20-3301J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-20-3301J Details Description
Related parts for PWR220T-20-3301J
CAP FILM 0.013UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-100' BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
25POS M R/A WATER RES .188 datasheet.pdf