Bourns Inc. PWR221-2FC50R0F
PWR221-2FC50R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221-2FC50R0F
Brief Description
RES 50 OHM 50W 1% TO221
Datasheet Download
PWR221-2FC50R0F.pdf
Availability of PWR221-2FC50R0F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR221-2FC50R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221-2FC50R0F
Internal Part NumberEIS-PWR221-2FC50R0F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221 F
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-221
Supplier Device PackageTO-221
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.720" (18.30mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221-2FC50R0F
Related LinksPWR221-, PWR221-2FC50R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221-2FC50R0F Details Description
Related parts for PWR221-2FC50R0F
CONN TAB 10-12AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 8K 40PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 36mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
KPT 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 230MA 450 MOHM datasheet.pdf