Bourns Inc. PWR221-2FC5R00F
PWR221-2FC5R00F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221-2FC5R00F
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 50W 1% TO221
Datasheet Download
PWR221-2FC5R00F.pdf
Availability of PWR221-2FC5R00F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR221-2FC5R00F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221-2FC5R00F
Internal Part NumberEIS-PWR221-2FC5R00F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221 F
PackagingTube
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-221
Supplier Device PackageTO-221
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.720" (18.30mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221-2FC5R00F
Related LinksPWR221-, PWR221-2FC5R00F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221-2FC5R00F Details Description
Related parts for PWR221-2FC5R00F
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL SN datasheet.pdf
PLOTTER PEN 0.35MM YELLOW datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.5760MHZ CMOS SMD datasheet.pdf