Bourns Inc. PWR221T-30-1500F
PWR221T-30-1500F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-1500F
Brief Description
RES 150 OHM 30W 1% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-1500F.pdf
Availability of PWR221T-30-1500F
QUANTITY
PWR221T-30-1500F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-1500F
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-1500F
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-1500F
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-1500F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-1500F Details Description
Related parts for PWR221T-30-1500F
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3V 225MA 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DESOLDERING TIP .80MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV 7CH SPI 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 4XDFN datasheet.pdf