Bourns Inc. PWR221T-30-50R0J
PWR221T-30-50R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-50R0J
Brief Description
RES 50 OHM 30W 5% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-50R0J.pdf
Availability of PWR221T-30-50R0J
QUANTITY
PWR221T-30-50R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-50R0J
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-50R0J
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-50R0J
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-50R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-50R0J Details Description
Related parts for PWR221T-30-50R0J
CONN SOCKET .35MM 36POS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 34A TO252-3 datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748 8.3UH SMD datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 18R 5.5KV BOLT- datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CBL PROG DSUB9 .1M RECPT datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER/CMC ,ETHERNET datasheet.pdf
FERRITE CORE EFD 1.2UH N87 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf