Bourns Inc. PWR221T-30-5600F
PWR221T-30-5600F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-5600F
Brief Description
RES 560 OHM 30W 1% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-5600F.pdf
Availability of PWR221T-30-5600F
QUANTITY
PWR221T-30-5600F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-5600F
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-5600F
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-5600F
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-5600F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-5600F Details Description
Related parts for PWR221T-30-5600F
IC OP AMP HG LNA RF SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT QUAD I2C 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 94.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 312 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 65MM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 680MA 770 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRY 328.1' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf