Bourns Inc. PWR221T-30-R200F
PWR221T-30-R200F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-R200F
Brief Description
RES 0.2 OHM 30W 1% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-R200F.pdf
Availability of PWR221T-30-R200F
QUANTITY
PWR221T-30-R200F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-R200F
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-R200F
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-R200F
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-R200F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-R200F Details Description
Related parts for PWR221T-30-R200F
RETRACT SHEATH BANA PLUG 24" BLK datasheet.pdf
CAP CER 16PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 750K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDR PCMCIA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf